«Барометр довіри 2018» світової PR-компанії Edelman

«Барометр довіри 2018» світової PR-компанії Edelman показує, що рівень довіри до Сполучених Штатів Америки впав до найнижчого показника за всю історію опитування громадськості. Довіра серед населення в цілому знизилася до 43 пунктів, знизившись на 9 позицій, що ставить США в найнижчу чверть у рейтингу Індексу Довіри, який складається для 28 країн. Серед інформованої громадськості рівень довіри до країни знизився аж на 23 пункти, і тепер складає 45 пунктів, що робить його найнижчим серед 28 досліджених країн, ба навіть нижчим аніж у Росії та ПАР.

Крах довіри в США спричинений приголомшливою зневірою в уряді, рівень довіри до якого впав на 14 пунктів до 33% серед населення в цілому та на 30 пунктів до 33% серед інформованої громадськості. Приватні компанії, ЗМІ та неурядові організації також втратили від 10 до 20 пунктів. Це зниження майже усунуло розрив у рівні довіри між населенням в цілому та інформованою громадськістю в США.

«Сполучені Штати переживають безпрецедентну кризу довіри»,  ― стверджує Річард Едельман, президент і виконавчий директор компанії Edelman. «Уперше в історії таке велике падіння пов’язане не з важкими економічними труднощами чи великою катастрофою, як то вибух на атомній електростанції «Фукусіма-1».  Насправді, найбільшу іронію викликає той факт, що це відбувається на тлі процвітання, коли ціни на ринках акцій та рівень зайнятості в США найвищі. Основною причиною цього падіння довіри є відсутність об’єктивних фактів і чіткого розуміння ситуації».

На противагу США, Китай знаходиться на вершині рейтингу Індексу Довіри як серед населення в цілому, так і серед інформованої громадськості. Довіра до китайських установ значно підвищилась, і лідером поміж них є китайський уряд, довіра до якого зросла на 8 пунктів до 84% серед населення в цілому та на 3 пункти до 89% серед інформованої громадськості. На вершині рейтингу разом з Китаєм - Індія, Індонезія, ОАЕ та Сінгапур.

Уперше ЗМІ мають найнижчий рівень довіри серед усіх суспільних інститутів. Їм не довіряють у 22 поміж 28 досліджених країн. Це падіння впевненості у «четвертій владі» спричинене переважно зниженням довіри до онлайн-платформ, особливо пошукових систем і соціальних медіа. Близько 63% респондентів стверджують, що не знають, як відрізнити гарну роботу журналіста від чуток чи брехні, чи як зрозуміти, що новину повідомляє насправді авторитетна медіа-організація. Відсутність довіри до ЗМІ також призводить до неспроможності респондентів визначити правду (59%), довіряти першим особам держави (56%) та приватним компаніям (42%).

Цього року відродилися довіра до експертів і навпаки, довіра до своїх однодумців знизилася. Технічні (63%) та наукові (61%) експерти зараз мають значно вищий рівень довіри, ніж «люди одного з тобою рівня інтелекту», індекс довіри до котрих впав на шість пунктів і зараз має найнижчий за всю історію показник у 54%.

«У світі, в якому факти знаходяться під постійною загрозою, надійні ЗМІ важливі, як ніколи»,  ― каже Стівен Кехо, директор з питань репутації в Edelman. «Проблеми з достовірністю є як в онлайн-платформ, так і у традиційних ресурсів. Довіра до них зазнає краху, що створює вакуум і дає(?) можливість добросовісним експертам заповнити його».

Від приватних компаній чекають, що вони будуть рушіями змін. Роботодавці є запорукою збереження стабільності у світі, оскільки 72% респондентів стверджують, що вони довіряють компаніям, в яких вони працюють. Також, 64% вірять, що ці компанії можуть підвищити прибутки та, відповідно, покращити економічні та соціальні умови для свого колективу.

Минулий рік показав, що авторитет очільників компаній різко зріс на 7 пунктів до 44% після того, як керівники кількох провідних компаній висловили свої позиції щодо проблем сучасності. Майже дві третини респондентів вірять, що їхні начальники мають самостійно змінювати політику, а не чекати дій від уряду, який відстає у рівні довіри від приватних компаній на двадцяти ринках. Такий рівень довіри до компаній породжує нові очікування: від них чекають зміцнення довіри більше, ніж товарів та послуг високої якості (69% і 68% відповідно).

«Тиша ― плата за правду»,   ―  каже Едельман. «Довіру можна повернути лише тоді, коли правда знову займе чільне місце. Необхідно задовольняти потребу громадськості у точній, актуальній інформації і прислухатись до громадської думки. ЗМІ не можуть зробити це самостійно через політичний та фінансовий тиск. Усі установи мають зробити внесок у навчання широких верств населення».

Інші важливі результати дослідження «Барометр довіри Edelman 2018»:

- Технології залишаються галуззю господарства з найвищим рівнем довіри (75%), за нею йдуть галузі освіти (70%), професійні послуги (68%) та транспорт (67%). Фінансові послуги (54%) знову стали галуззю з найменшим рівнем довіри разом із споживчими товарами (60%) та автомобілебудуванням (62%).

- Найбільше довіряють компаніям зі штаб-квартирами в Канаді (68%), Швейцарії (66%), Швеції (65%) та Австралії (63%). Найнижчу репутацію серед країн мають Мексика (32%), Індія (32%), Бразилія (34%) та Китай (36%). Довіра до США (50 відсотків) у цьому відношенні знизилася на п'ять пунктів, що стало найбільшим падінням серед досліджених країн.

- Майже сім з десяти респондентів занепокоєні тим, що фальшиві новини та неправдива інформація можуть бути використані як зброя.

- Рівно половина опитаних вказують на те, що вони звертаються до провідних ЗМІ не частіше одного разу на тиждень, а 25 відсотків заявили, що вони взагалі не читають жодного ЗМІ, оскільки це надто заважає. Більшість респондентів вважають, що інформаційні організації надмірно зосереджені на залученні великої аудиторії (66%), сенсаційних новинах (65%) та політиці (59%).

  Вернуться назад